Balandžio 10 dieną praėjo 100 dienų po naujos valiutos, euro, įvedimo Lietuvoje. Euro valiutos įvedimas šalyje buvo sėkmingas ir sklandus, o tą puikiai patvirtina tai, jog net 92 proc. šalies gyventojų teigė esą gerai informuoti apie euro įvedimą. Palankiai valiutą šiuo metu vertina 68 proc. apklaustųjų (prieš metus teigiamai ją vertino maždaug pusė apklaustųjų).

Finansų ministro Rimanto Šadžiaus teigimu euras per 100 dienų prigijo Lietuvoje, nors didelė dalis žmonių kainas vis dar skaičiuoja ir lygina litais. Euro įvedimas vyko panašiai kaip ir kitose, neseniai į euro zoną įėjusiose, šalyse – po įvedimo pasitikėjimas valiuta ėmė augti. Ministras įsitikinęs, kad pasitikėjimas šia valiuta augs ir toliau.

Didžiausia baimė prieš įvedant bendrąją Europos valiutą buvo kainų šuolis, tačiau ši gyventojų baimė neišsipildė. Lyginant su praėjusių metų sausio mėnesiu, šiais metais buvo fiksuojama prekių ir paslaugų metinė defliacija, siekianti 1,5 proc. Prekės pigo 2,8 proc., tuo tarpu paslaugos brango 2,6 proc. Vasarį defliacija buvo dar didesnė ir siekė 1,8 proc., kovą kiek mažesnė – 1,4 proc. Tuo tarpu nuo 2014 m. rugsėjo iki š. m. sausio manančių, kad dėl euro įvedimo kils kainos sumažėjo 26 proc., nuo 84 proc. iki 58 proc.

Siekiant, kad gyventojai lengviau priprastų prie euro, nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. kainos privalo būti nurodytos dviem valiutomis. Statistikos departamentas stebėjo 100 prekių bei paslaugų kainas, jų pokyčius, Vartotojų teisių apsaugos tarnyba bei dar 17 kitų priežiūros institucijų stebėjo kaip laikomasi su valiutos pasikeitimu susijusių reikalavimų. Per 20 tūkst. patikrinimų įspėtos 1000 įmonių, o 16 įmonių buvo nubaustos piniginėmis bausmėmis.

Finansų ministerija koordinavo informacinę kampaniją, kuri pasiekė 2,4 mln. televizijos žiūrovų, 2,3 mln. radijo klausytojų, 1,5 mln. interneto lankytojų, 1,4 mln. laikraščių bei kitų periodinės leidinių skaitytojų. Galima pasidžiaugti, kad Lietuvoje visa tai buvo pasiekta kur kas pigiau nei pagal ankstesnę praktiką. Buvo manyta, kad vienam gyventojui informacinė kampanija sieks 1 eurą, tačiau Lietuvoje buvo sutaupyta 20 proc. – informacinė kompanija atsiėjo 80 centų vienam gyventojui.

Verta nepamiršti, kad litai į eurus ir toliau bus keičiami be atlygio Lietuvos banko skyriuose. Per 340 komercinių bankų yra įsipareigoję neatlygintinai litus į eurus keisti iki š. m. birželio 30 d., o nuo liepos 1 d. iki metų galo 89 padaliniai keis tik banknotus. Prekybininkai yra įpareigoti kainas litais ir eurais nurodyti iki birželio mėnesio galo, vėliau tai bus galima daryti savo nuožiūra.