Statistika žemynBesibaigiant metams galima atsigręžti ir pasižiūrėti kaip per paskutinius tris ketvirčius pasikeitė greitųjų kreditų rinka. Nauji sugriežtinti reikalavimai įsigaliojo nuo du tūkstančiai šešioliktų metų vasario pirmos dienos. Lietuvos kreditų rinka nuo tada pasikeitė beveik neatpažįstamai. Nors bankrotų bangos, kurios buvo baiminamasi, taip ir neįvyko, bet įmonių pelnai sumažėjo tikrai drastiškai. Natūralu, kad dėl to buvo atsisakyta dalies darbuotojų bei ženkliai apkarpyti reklamos ir viešųjų ryšių biudžetai.

Ką sako statistika?

Antras ir trečias šių metų ketvirtis buvo tikrai negailestingi kreditoriams. Per pirmus devynis mėnesius išduotų smulkiųjų kreditų portfelis, palyginus su 2015 metai sumažėjo daugiau kaip tris kartus. Ir tai atsižvelgiant į tai, kad Sausio mėnesį vis dar galiojo senosios skolinimo gairės. Kai kurių kreditorių finansinės ataskaitos rodo penkis kartus mažiau išduotų paskolų kiekį. itin stipriai nukentėjo tie skolintojai, kurie specializavosi trumpalaikiam skolinimui. Šiuo metu jau niekas neslepia, kad skolinti trumpesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui Lietuvoje yra nuostolinga. 

Kas vyksta kitose šalyse?

Šiuo metu tokių suvaržymu kaip Lietuvoje nėra nei vienoje kitoje Europos Sąjungos šalyje. Apklausus vartotojus matome, kad ir patys Lietuviai nėra labai patenkinti nauja tvarka, panašius rezultatus pateikia ir kitose šalyse apie kreditus rašantys tinklalapiai. Latvijos seimas taip pat priėmė keletą teisės aktų kurie įtakojo smulkųjį skolinimą, bet jie nei iš tolo nebuvo tokie drastiški, kaip Lietuvoje.

Skaičiai

Jei kalbėtume ne procentaliai, o tikrais skaičiais, matytume, kad išduodamų paskolų portfelis, per devynis mėnesius sumažėjo daugiau kaip šimtu milijonų eurų. 2015 metais per devynis mėnesius buvo suteikta smulkiųjų vartojimo paskolų arba dar kitaip visuomenėja vadinamųjų greitųjų kreditų už 206 milijonus eurų. 2016 metais per tą patį laikotarpį paskolinta tik kiek daugiau nei šimtas milijonų eurų (100.3).

Šiais metais per tris pirmus ketvirčius buvo suteikta šimtas devyniasdešimt du tūkstančiai paskolų. Praėjusiais metais per tuos pačius devynis mėnesius kreditoriai išdalino net šešis šimtus septyniasdešimt tūkstančių trumpalaikių paskolų. Priminsime, kad realus kritimas yra dar didesnis, nes pirmąjį šių metų mėnesį dar negaliojo suvaržymai, o būtent sausį yra išduodama sąlyginai daugiau paskolų. Per šiuos metus vienuolika bendrovių nutraukė arba sustabdė savo veiklą. Prašymys įtraukti į kreditorių sąrašą Lietuvos bankas gavo tik iš dviejų įmonių.

Kalbant apie smulkiųjų kreditų rinką (neįskaitant bankų teikiamo finansavimo) joje augo tik tarpusavio skolinimosi platformų paskolų portfelis. Tai iš dalies paaiškinama tuo, kad dar prieš porą metų tokių paslaugų Lietuvoje visai niekas neteikė ir natūralu, kad nauju žaidėjai užsiima dalį rinkos.