Planuojate artimiausiais metais skolintis būstui? O ar jau pradėjote kaupti pradinį įnašą? Ar kas mėnesį atidedate paskolos įmokos dydžio sumą pinigų? Jei ne – suskubkite tai pradėti, nes toks taupymo gali būti labai naudingas esant įvairiausioms situacijoms.

Pirmiausia, norint gauti paskolą būstui reikalingas pradinis įnašas. Jis turi sudaryti ne mažiau 15 proc. būsto vertės, tačiau procentas gali būti ir dar didesnis, atsižvelgiant į būsto tipą, vietą, vertę ar Jūsų finansinę situaciją. Taigi, sukaupkite pradinį įnašą. Sukaupus šį jau lyg ir būtų galima kreiptis dėl paskolos į banką, tačiau siūlome neskubėti ir dar šiek tiek pakaupti. Geriausia yra sukaupti 6-12 mėnesių paskolos įmokų dydžio pinigų sumą. Tai bus puiki apsauga jei netikėtai pasikeistų Jūsų finansinė padėtis, pavyzdžiui, netekus darbo ar netikėtai sunkiai susirgus. Papildomai gali gelbėti ir draudimas nuo tokių nelaimių, tačiau visuomet gerai turėti ir papildomą rezervą „dėl visa ko“. Ne veltui sakoma, kad atsarga gėdos nedaro.

Atsidėti paskolos įmokos dydžio sumą reiktų kiekvieną mėnesį bent metus. Taip ne tik sukaupsite minėtą 12 įmokų dydžio rezervą, bet kartu ir pajusite, kaip stipriai Jūsų finansus užgrius būsto paskolos našta, kuomet reikės ją grąžinti ir mokėti palūkanas. Nepamirškite, kad toks sprendimas turi būti priimtas kartu nusprendus visai šeimai. Jei planuojate iki paimant būsto paskolą įsigyti kitų didesnės apimties pirkinių, toks taupymo metodas gali būti sunkiai įgyvendinamas, tačiau gerai pagalvokite, ar tie pirkiniai yra būtini – sukaupti pinigai atsargai gali būti kur kas naudingesni nei naujesnis automobilis, namų kino sistema ar kiti panašūs pirkiniai.

Planuodami imti būsto paskolą mąstykite su perspektyva, įvertinkite galimas rizikas, pasiruoškite jas įveikti ir galėsite be jokio nerimo džiaugtis įsigiję savo šeimos svajonių būstą, kuriame jauku, gera ir ramu. Taigi, pasitarkite, nuspręskite ir pradėkite taupyti, skaičiuoti bei investuoti į savo ateitį.

Paskolos būstui šiais laikais tampa kone būtinybe, ypač tiems, kurie sieja savo gyvenimą su didmiesčiais. Nuomos kainos didesniuose miestuose neretai viršija net ir paskolos įmokas, o būsto kaina siekia kelias dešimtis ar net šimtus atlyginimų. Taigi, vienintelis logiškas būdas įsigyti būstą – imtis paskolos.

Šiai dienai yra labai palankus laikas imti būsto paskolą, kadangi palūkanos yra rekordinėse žemumose, o tai reiškia, kad skolindamiesi permokėsite labai nedaug. Žinoma, palankiausią metą turėtumėte nustatyti patys, kadangi jei dabartinės Jūsų pajamos vos pakankamos Jūsų poreikiams tenkinti, vargu ar paskolos įmokos netaps pernelyg didele našta, net ir esant mažoms palūkanoms. Tuo tarpu, jei po kurio laiko palūkanos pakils, o Jūsų uždarbis taip pat šoktels, palankesnis metas Jums bus būtent tuo metu, nes galėsite skirti pakankamą pinigų sumą paskolai mokėti, nepaisant to, kad būstas pabrangs šiek tiek daugiau nei pabrangtų šiandien.

Imant būsto paskolą reikia labai gerai viską apgalvoti, kadangi tai įsipareigojimas labai ilgam laikui. Dažnai paskolos būstui imamos 15-30 metų laikotarpiui (vidutiniškai apie 21metus), tad verta pamąstyti, kad tiek laiko reikės mokėti paskolos įmokas ir palūkanas. Taigi, pasvarstykite, ar esate pasiryžę tiek laiko gyventi įsigyjamame būste (parduoti jį galėsite, tačiau verta atminti, kad tokiu atveju pigesnė ir paprastesnė gali būti nuoma), ar bent jau artimiausiu metu Jūsų pajamos išliks tokios pat. Klausimų yra labai daug, į daugelį kurių dar prieš Jus atsakymus bus paruošę bankai, tikrindami Jūsų finansinę būklę ir tinkamumą būsto paskolai gauti. Visgi, savianalizė yra labai svarbi ir naudinga, padedanti išvengti klaidingų sprendimų.

Labai svarbu vertinti ne tik vieno banko pasiūlymą, bet ir palyginti jį su kitų bankų siūlomomis būsto paskolomis. Atrodytų, kad galima sutaupyti vos dešimtadalį procento, tačiau per daugybę metų tai sudaro reikšmingą sumą, o jei paskolos suma didelė, tai nemenkai sutaupoma ir kas mėnesį.

Būsto paskolas dažniausiai be papildomų išlaidų galima grąžinti anksčiau laiko, tad jei turite tokią galimybę, vertėtų ja pasinaudoti, nes niekuomet negali žinoti, kaip situacija pasikeis po kelerių metų. Tiesa, ne visi bankai siūlo šią galimybę, kai kurie nori gauti visas suplanuotas pajamas, tad net ir grąžinant paskolą anksčiau laiko sumokėsite tiek pat. Sąlygos dėl išankstinio grąžinimo turi būti nurodytos sutartyje dėl paskolos, tad tai yra dar viena priežastis atidžiai ją nagrinėti ir aptarti su kredito davėju.

Kartais dvejojama, ar imti paskolą dabar, ar šiek tiek palaukti žemesnių būsto kainų. Šiai dienai esanti situacija ir prognozės rodo, kad nekilnojamo turto rinka gana stabili, pasikeitimai tiek į vieną, tiek į kitą pusę gali būti, tačiau minimalūs. Tuo tarpu palūkanų normos gali šiek tiek šoktelėti aukštyn per artimiausius kelerius metus. Taigi, skolintis dabar – gana protingas pasirinkimas, tačiau reikia įvertinti, kad paskolos įmokos gali šiek tiek padidėti, dėl to skolinkitės mažiau nei maksimaliai galėtumėte esant šiandieniniai finansinei Jūsų situacijai.

Būsto paskola yra puikus pasirinkimas norintiems turėti nuosavą būstą, įgyvendinti svajone kurti jaukią šeimos aplinką be didesnių suvaržymų. Galite sau leisti pasiskolinti? Turite svajonių? Siejate savo ateitį su konkrečia vieta? Būsto paskola Jums padės.